Idee uueks rakenduseks

Panime ükspäev blog.tr.ee tiimiga pead kokku ning arutasime uusi ideid maailma muutmiseks. Kui siiani käis see üsna lihtsalt – arendajatel tuli lihtsalt klikkida Windowsi Start menüüle, valida Programs ning avanenud nimekirjast võtta mingi suvaline programm, mida tihti kasutad ja mida saaks mõningate mööndustega ka veebipõhiselt implementeerida ning see siis vastavalt mainitule ka reaalselt ja veebipõhiselt, nagu eelpool mainitud sai, implementeerida (see on päris hea sõna mu arust, see implementeerimine). Nii sündisid igasugused Writelyd ja Meebod. Kahjuks on aga too antud nimekiri üsna lühike ja edaspidi tuleb mujalt inspiratsiooni hankida.

Igatahes, tekkis meil ajurünnaku käigus idee ehitada midagi raamatuvahetusbörsi laadset. Sellist, kus kasutaja, kellel on mõni üleliigne raamat, saaks selle üles anda ning soovija saaks selle pakkujalt kas niisama, mingi tasu eest või vahetaks omapoolse raamatu vastu. Peamine idee seisnekski siis just selles vahetamise osas, et kui kellelgi on mingi raamat, mida ma väga vajan, siis ma äkki oleksin nõus enda raamaturiiulist midagi vastu loovutama – midagi sellist, mida äkki pakkujal hädasti vaja peaks minema.

Teeks seda loomulikult web 2.0 parimatele standarditele vastavalt, millesse oleks kaasatud siis näiteks sildipilved, mugav ja kiire navigeerimine, lihtne ja lakooniline, samas ilus disain, tasuta kasutamine, kõik-vajalik-käe-jala-juures tunne, intuitiivne kasutajaliides, mitmesajakilobaidised javascriptid, millest enamus on reaalselt kasutamata jäänud funtktsioonid, hanguv ja veateateid loopiv brauser, ootamatud probleemid muude brauseritega, kui arenduseks kasutatud, bandwitdhi räme raiskamine, igavene beta-staatus ning kõik muu asja juurde käiv. Nii, et tundus, nagu oleks olemas nii sisu, kui tehniline võimekus sellist asja ellu viia.

Kuid, kuid, kuid, igal asjal on omad kitsaskohad. Kõik me tahame saada igasugu vahvaid asju, aga andmisega tekib tõsiseid probleeme. Kui aga mitte keegi ühtegi raamatut välja ei anna, ei saa mitte keegi neid ka endale saada, tekib surnud ring ja meie vahvast teenusest kujuneb ainult raske tööga tehtud multifunktsionaalne vidin, millest kokkuvõttes kellelgi midagi kasu pole. Küsitlesime paari inimest ja kõigile meeldis see idee saada igatsetuid raamatuid, aga enda riiulist midagi loovutama polnud keegi eriti valmis.

Küsimuseks oleks siis, et kuidas motiveerida tarbijaid sellist süsteemi üldse sihipäraselt kasutama, et miks peaks keegi üldse midagi enda poolt välja käima. Nõudlus võib ükskõik kui suur olla, aga ilma pakkumiseta pole sellest mingit abi. Ja kas sellisel teenusel olekski üldse mingit mõtet. Meie jäime selle koha peal igatahes natuke jänni.

6 thoughts on “Idee uueks rakenduseks”

  1. Nomis… virtuaalne raamatukogu, kus raamatud on delokaliseeritud (s.o. inimeste enda käes)… Alati ei pea müüma ju, panete laenuvariandi juurde ja inimesi ikka tuleb… Isegi kasutaks.

    Õla võin ka alla panna, kui mingiks ehitamiseks läheb, kogemust pisut on 😛

  2. Delokaliseeritud raamatukogu peale võiks mõelda küll ju. Kuigi ise vist väga julgelt raamatuid välja ei annaks, aga mine tea kah. Ja saladuskatte all olgu mainitud, et kohe-kohe on valmimas uus viimase peal disain sellele saidile ja kommenteerimisvormile.

  3. Seda raamatukogu asja peab mõtlema. See oleks vist nii, et persoon A paneb kuulutuse, et ta võib välja laenata raamatu X, persoon B loeb seda ja laenabki A-lt raamatu. Mingi aja pärast leiab persoon C, et tal oleks vaja raamatut X ning näeb, et raamat on persooni B käes ning küsib selle enda kätte (mingi järjekorralist lehel?) ja saabki. Vahepeal saab persoon A oma ema käest säru, et on raamatu ära kaotanud, vaatab kähku, et raamat asub persooni C käes ja küsib selle temalt tagasi.
    Aga kuidas tagada, et inimesed ka lehele kindlalt vastava sissekande teeks, et nüüd on raamat Y järgmise inimese käes?

  4. Idee on päris asjalik. Selle raamatute enda käes hoidmise probleemi saaks ehk ära hoida kasutajate hinnangute ( ka ehk kasutaja hinne vms. ) ja raamatu laenutamis log-ide abil. Samuti võib välja mõelda süsteem, kus kõrgema reitinguga kasutajatel oleks kergem raamatuid laenata ja see omakorda tingiks madala reitingug kasutajaid rohkem raamatuid ringlusesse saatma, et enda reitingut tõsta. Natuke hiline aeg ja ma pikemalt ei viitsi mõelda aga kui huvi sellise lähenemisviisi vastu, siis võtke ühendust ja võin aitada edasi mõelda.

Kommenteerimine on suletud.