Lähiajal tulevatest uutest veebiteenustest

Lähiajal peaks avalikkuse ette tulema suuremal hulgal uusi ja huvitavaid teenuseid, nimetaks näiteks järgmisi kolme:

1. Nagi.ee – arvatavasti suurim ja seega tähtsaim lähituleviku uus teenus. Täpsem info küll puudub (kui lühikest tutvustust mitte arvestada), aga tundub, et tegu saab olema mingisuguse sotsiaalse võrgustikuga. Igasugu kodumaiseid sotsiaalseid võrke on viimasel ajal tekkinud rohkem, kui seeni peale vihma (meenutame näiteks connect.ee või semud.ee), kuid nad kõik vaevlevad – vähemalt kõrvaltseisja pilgu läbi – vireluses. Loodame, et nagi suudab pakkuda midagi, mida need eelnevad ei suutnud.

2. Kiire.ee – Kunagi XXL.ee-ga laineid löönud tegijad loovad uut Kuldset Börsi. Omal ajal jälgisin ma XXL.ee ümber seonduvat huviga, kuna oli ka endal koos ühe sõbraga plaanis midagi samasugust teha ning kusjuures, meil tekkis see idee tükk aega enne, kui XXL.ee välja tuli. Kuid meil jäi erinevalt nendest midagi puudu – nimelt teadmised. Ainus mis meil oli, oli ettekujutus, et milline leht välja peaks nägema ja mida teha suutma ning IE4 käsiraamat, kus lühidalt puudutati ka teemat nimega HTML. Ühesõnaga tööriistaks oli meil vaid Frontpage Express ja tahtmine maailma muuta, kahjuks aga jääb sellest veidi väheks, eriti kui üritad oma killer-app’i lükata üles hiidpika URL-iga tasuta veebimajutust pakkuvasse välismaa serverisse ning omad täielikku teadmatust faktist, et on olemas sellised asjad nagu skriptid, mis jooksevad erinevalt JavaScriptist hoopis serveri poole peal ja täheühend cgi tekitab vaid pearaputusi. Siis jah, läheb veidi raskeks. Igatahes XXL.ee meestele sellised mured nagu näha vaeva ei valmistanud ja nad said oma asja hiilgavalt aetud.

Ühesõnaga, kuhu ma jõuda tahtsin – kiire.ee kujutab endast classified ads tüüpi lehekülge, mis erinevalt Kuldsest Börsist pakub väheke intuitiivsemat kasutajaliidest ning seega mugavamat viisi oma asjadest lahti saada. Täpsemalt saab arengust lugeda siit. Mis aga endal silma hakkas on see, et enamus peamise konkurendi ehk eelpoolmainitud kuulutustelehe kliente kasutab endiselt paberlehte – maal kännu otsas istuv traktorimüüja ei kujuta võibolla ettegi, kuidas neti kaudu kuulutust panna, aga paberlehe saab kioskist kommiraha eest. Pealegi auto ja kinnisvaramüüjad/ostjad kasutavad juba niikuinii spetsiaalportaale (city24.ee, yyr.ee, auto24.ee, autod.com jne) – need saidid on end juba väga tugevalt turule sisse söönud ja kasutajate ülelöömine võib vägagi raskeks osutuda.

Nii et ootame ja vaatame.

3. iPop.ee – Kohalik Digg.com analoog. Sellised leheküljed on alati oodatud, kuid küsimus on, et kas tegu on ka elujõulise loomaga. Põhimõtteliselt kloon Paev.net algas samuti suure hurraaga, aga praeguseks on tegu sisuliselt ajusurnud projektiga. Paeva.net ebaedu üheks põhjuseks võib pidada ka ebapiisavat marketingi, kus mitte keegi peale mõne entusiasti leheküljest üldse kuulnudki pole, eks paista kas iPop suudab selles vallas edukam olla. Mina saan oma alternatiivuudised hetkel igatahes minut.ee-st.

Kokkuvõtteks tuleb tunnistada, et sai nende kolme uustulnuka suhtes esitatud rohkem kriitikat, kui soovitusi, et mida tähele panna, kuid no sellised me eestlased juba kord oleme, milleks ikka enda silmas palki vaadata, kui teisel on seal pind, lihtsam on alati maha laita, kui ise mingeid ettepanekuid teha. Loodan neile kõigile siiski ainult edu. Eks aeg näita, mis tuleb.

One thought on “Lähiajal tulevatest uutest veebiteenustest”

  1. Paeva.net suri välja sellepärast, et vastupidiselt osalejate soovitustele tahtsid tegijad siiski kasutajaid sundida registreeruma, selmet lasta neile esmalt katsetada ja proovida ja mängida selle värgiga.

Kommenteerimine on suletud.