Brauserisõda mobiilides?

nokia_ajax.jpg

Nädal aega tagasi andis Nokia välja pressiteate, milles räägitakse uuest mobiilibrauserist S60 seeriale. Olulisim info üldse on see, et antud produkt antakse välja avatud lähtekoodiga, mis tähendab, et kõik asjast huvitatud võivad toote arengust osa võtta. Samal ajal on Operal välja töötamisel oma Opera Platform™, mis Opera brauseri veelgi sügavamale mobiili operatsioonisüsteemi integreerima peaks.

Nokia versioonis pakub uus brauser hiirekursorit, mis lähendab mobiili ja desktopi brauseri võimalusi; korralikku mäluhaldurit, kontrollimaks out-of-memory situatsioone, mis niivõrd piiratud seadmel tekkida võivad; dünaamilise HTML-i ja vajalike skriptide tuge ja palju muud.

Featuuride alla kuuluvad veel suurendus, kus on võimalik vaadata tervet lehte vähendatuna ühel ekraanil ja siis seal kursoriga liikuda, et õiget kohta leida; visuaalne ajalugu, kus edasi-tagasi liikumiseks näidatakse ekraanile mahtuvaid screenshote; sarnane tekstiotsing desktop Firefoxile ja Operale, kus sõna trükkides näitab brauser esimest vastavat kohta lehel; RSS ning AJAX tugi.

nokia_screen1.png

Toetatud saavad olema hetkel järgmised mudelid: Nokia E60, Nokia E61, Nokia E70, Nokia 3250, Nokia N80, Nokia N71, Nokia N91 ja Nokia N92.

Opera keskendub rohkem widgetite moodi keskkonnale, mis lubab siis brauseri baasil ehitada mobiilile AJAX rakendusi. Nokia moodi valutumast olemasoleva veebi kasutamiskeksusest liigutakse seega spetsiaalsete mobiilirakenduste maailma, kus kasutatavad AJAX rakendused on kirjutatud konkreetselt mobiilidele ja tõmmatakse telefoni, kuhu nad ka jäävad.

opera_screen1.png opera_screen2.png opera_screen3.png
Ühesõnaga, kui Nokia üritab moobilimaailma veebiga assimileerida, siis Opera tahab neid integreerida. Eks paista, kumb käitumisviis rohkem tulemust annab. Ühes asjas võib aga kindel olla – kui siiani mobiilidel Operale ühtegi arvestatavat konkurenti kõrvale panna polnud ja seega sai brauseri hinda üleval hoida (hetkel koos maksudega ligi 30€, mis on alla megase programmi kohta ikka päris suur), siis tulevikus vabavaralise konkurendi tekkides, peavad nad küll selle hinnapoliitika ümber vaatama.