Google’i tasuta lõunad

Google.com pritsib oma tasuta teenuseid ja programme kiiremini ja rohkem kui kunagi varem. Hetkel vaatasin kiirelt üle, et mis mul nende väljapakutust kasutusel on:

Gmail oma peamiseks postkastiks ja Google Analytics toreda statistikaprogrammina, mis hetkel küll mõlemad vist kutsetega registreerimist nõuavad. Kes soovib siis gmaili kutseid on mul hunnikute viisi.

Uuematest asjadest Google calendar. Üldiselt olen varem proovinud, aga pole kunagi ühtki arvutis peetavat kalendrit suutnud pidada. Põhiliseks mureks ongi see, et ma tahan oma kalendrile ka teistest arvutitest ligi saada ja igasugu eksportimised ning mälupulgal kaasaskandmised on palju tülikamad kui asju pabermärkmikku üles kirjutada. Seega selline veebipõhine kalender sobis mulle justkui rusikas silmaauku, lisaks ühtib see kõigi teiste kasutatavate google toodangutega ja omal valikul on võimalik päevakavast teistelegi ülevaade teha. Mugav.

Google Talk, mida küll kahjuks ei ole saanud eriti kasutada (sest keegi peale minu pole sinna kunagi sisse logitud). Programm ise on hetkel veel suhteliselt lihtsakoeline, aga samas suhtlemiseks vajalik on olemas. MSN Messenger on hetkel koos oma vilede ja kelladega tunduvalt populaarsem. Teisest küljest – kõnekvaliteet on MSNist parem ja sama hea kui Skype’iga. Ning kui Talki veel kuidagi multifunktsionaalsemaks tehakse teiste Google’i teenuste abil, siis mine tea, äkki muutub populaarsemakski.

Kõige uuem toode – Google SketchUp – tasuta programm 3D modelleerimiseks. Tore mänguasi, minusugstele amatööridele, 3D asjade katsetamiseks vägagi sobilik. Teed oma kolmemõõtmelise majakese valmis ja paned Google Earth’i (veel üks tore Google’i mänguasi) kaardile või teistele imetlemiseks Goolge Warehouse’i üles. Minge vaadake, seal on päris osavaid ehitisi modelleeritud. Muide, ka mina sain pärast 15 minutilist esmakordset pusimist täiesti arvestatava majakese valmis meisterdatud.

Lisaks eelpoolmainitutele meenuvad veel olemas näiteks Google Reader ja Google Desktop, mida ma olen katsetanud, aga hetkel ei kasuta. Ja see pole veel kindlasti kõik ning kahtlemata tuleb lisa.

Ent mis saab siis ütlusest, et tasuta lõunaid pole olemas? Ega olegi. Lihtsalt alati ei pea lõuna eest rahas maksma. Aga Microsoft näiteks pole veel sellest aru saanud ja proovib elu eest kasutajalt kopikaid kätte saada. Ning ehkki nagu ma hiljuti just kirjutasin, et tuleviku ennustamine on üks tänamatu ja raske töö, siis siiki ma julgen väita, et kaua nad sedasi vastu ei pea. Jää on hakkanud liikuma!