Mobiiliaplikatsioonide arendamine

pythontere.jpgMobiiliaplikatsioonide arendamiseks on praeguseks juba mitmeid erinevaid huvipakkuvaid võimalusi. Siinkohal mainikski ära mõned odavamad variandid ehk need, mille eest otseselt raha pole tarvis maksta – nii et igasugused CodeWarriorid ja AppForge suunad jätan välja.

J2ME

Esiteks muidugi peaaegu kõiki uuemaid telefonimudeleid toetav J2ME, mille jaoks on Forum Nokiast võimalik tõmmata Carbide.j (Endine Nokia Developer’s Suite for J2ME). Java eelisteks on lai kasutajaring ning mainitud enamuse uuemate telefonimudelite toetus. Miinuseks võibolla mõningad probleemid telefoni funktsioonide toetusega (värinaalarm jmt.) ning kohmakus – mõnekilobaidise java appleti kompileerimiseks on tarvis sadu megasid haaravat kompilaatorisüsteemi SDK-dega ning kõvasti aega, kuna kompileerimisprotsess – eriti arvestades tulemuse pisikest mahtu – on tõesti aeglane (aga see võis ka mu enda viga olla).

Symbian

Kui liikuda aga niiöelda tavaliste mobiilide juurest “nutitelefonide” juurde (muuseas, see nimi pole enam õigustatud, enamvähem kõiki uusi telefone võiks selle märkega tähistada), selliste juurde, mis kasutavad operatsioonisüsteemiks Symbiani ja omavad tavalisest Java mobiilist enam võimalusi, siis laieneb loomulikult ka võimaluste hulk programmide tegemiseks, kusjuures esindatud on pea kõik olulisemad tänapäevased keeled.

C++

C++ on võibolla üks põhilisemaid arenduskeeli, suuresti tänu väga heale toetusele ja SDK-de olemasolule. Põhimõtteliselt on võimalik teha telefoniga täpselt seda, mis pähe tuleb, peaasi, et oskusi selleks vaid jätkuks. Forum Nokia annab mitte-kommertslikuks tegevuseks vabalt kasutada Carbide.c++ nimelise keskkonna, mis siis kõike seda toredust võimaldab. Kommertstegevuseks on tarvis kasutada juba siis Visual C++ või CodeWarriori, millele siis lihtsalt Symbiani SDK juurde tõmmata tuleb, aga kuna tegu on tasuliste programmidega, siis neid hetkel ei puuduta.

C-s ma ennast väga tugevalt ei tunne ja seega pole suurt üritanud neid võimalusi proovida. Ükskord küll installisin katsetamiseks enda arvutisse kõik vajaliku peale, aga mingil arusaamatul põhjustel jooksis install kokku ja midagi head sellest ei tulnud, “hello worldi” ma valmis igatatahes nikerdada ei suutnud.

OPL

OPL-i puhul on tegu juba mitte kompileeritud vaid interpreteeritava süsteemiga ja vajab runtime komponenti, mis siis enne OPL programmide kasutamiseks telefoni installeerida tuleks. Sisuliselt on tegu Basic keelega, millele on mobiili tugi külge poogitud ja seetõttu ka algajatele oma lihtsuses vägagi sobiv. Plussiks on hea mudelite tugi, kuid suureks miinuseks on muidugi mainitud eelnev runtime komponendi installeerimise vajadus.

Python

Python for S60 on Nokia poolt välja antud keskkond python keeles kirjutatud programmide käivitamiseks telefonis. Samuti nagu OPL puhul on tegu interpreteeritava keelega, kuid kasutajatele kergem kasutada, kuna käivitada saab otse skriptifaile, mitte ei tule neid eelnevalt kuidagi käivitajale loetavamasse formaati konvertida. Miinuseks paljude telefonifunktsioonide puudumine, aga täiesti piisav lihtsamate aplikatsioonide tarbeks. Samuti on probleemiks asjaolu, et tegu on pigem spetsialistidele suunatud nišikeelega – tavakasutaja, kes veidi programmeerida oskab ja midagi lihtsat teha tahaks, seda keelt suure tõenäosusega eriti hästi ei valda.

Perl

Väljas on ka Perl for Symbian, sarnane Pythonile, kuid seda paketti ilmestab vaid keele põhifunktsioonide olemasolu ja praktiliselt mitte mingisugune telefonitugi. Kuid ajapikku selline seis loodetavasti muutub, kuna tegu on ju iseenesest väga hea keelega, mille mittevaldaja erinevalt pythonist suht kiirelt ja valutult tänu suurele sarnasusele näiteks C või PHP või muu meinstriim keelega, selgeks saab. Hetkel siis rohkem mänguasja mõõtu.

Näide

Eespool pildil asuv “Hello world” on teostatud pythonis ning selle jaoks kulus 2 rida koodi:

import appuifw
appuifw.note(u”Tere maailm!”, ’info’)

Süsteemi toimimapanemiseks kulus Pythoni downloadimisele ja installimisele kuluv aeg + need mõned sekundid tolle kahe rea kirjutamiseks ja telefoni mälukaardile kopeerimiseks, peale seda sai rakenduse juba käima panna – midagi väga erinevat ajasöödikutest kompilaatoritest C-st ja Javast.

Igatahes, kõik võimalused on olemas ning arvatavasti võib oodata üsnagi pea vägagi huvitavaid mobiilidele suunatud programme, eriti just nendele suuremaid võimalusi pakkuvatele Symbiani telefonidele – siiani on asi tänu keerukusele üsnagi ühekülgne olnud. Üpris kerge on siduda programme ka veebiga ja sellega pakkuda erinevaid teenuseid. Seega tulevik saab olema põnev.