JavaScripti efektide teegid

dojo.jpg

Eelmise jutu jätkuks. Nüüd, kus veebiteenus kasutab Ajaxit ja on üldse igati vahva, oleks patt jätta ka brauseripool ehk kasutajale nähtav vanamoodsalt staatiliseks. Siinkohal tulevad appi mitmed JavaScript Effect Library nimelised moodustised.

Tegu on nimelt teekidega, mis lubavad lihtsalt ja paanikavabalt (ehk ei pea brauseri tüübi pärast muretsema) lehel toimuvat efektsemaks muuta. Mingid objektid hakkavad vilkuma, minegid saab hiirega mööda ekraani ringi lohistada, mingid muudavad suurust jne. Valik on üsna lai.

Vajalikud pole need siiski mitte ainult ilu pärast, vaid rohkem kasutusmugavuse loomiseks (AutoComplete tekstiväli) või kasutaja tähelepanu tõmbamiseks, et midagi on nüüd juhtunud (Fade-in, fade-out).

Probleem on ju selline, et kui varem pidi kasutaja iga toimingu jaoks uut lehekülje laadimist ootama ja seega ilusti kõik muutused mõttes registreeris, siis praegusel juhul lehe laadimist ei toimu ning kasutaja ei pruugi märgatagi, et mingi toiming vahepeal läbi tehtud on. Kui ta aga kuskile vajutab ja veidi aja pärast midagi kuskil vilgub, siis on kohe aru saada, et miskit juhtus ja võib tegevusega edasi minna.

Enamlevinud nimetakski siinjuures ära.

Dojo – the javascript toolkit.

Dojo-l on üsna korralikud ja lõppkasutajale mõeldud võimalused. Saab tekitada navigeerimispuu, lehele sakke, windowsilaadse menüüsüsteemi, kontrollida tekstisisestusväljade valideerumist ja muud taolist. Dojo InlineEditBox meeldib mulle näiteks isegi rohkem, kui Script.aculo.us-i InPlaceEditor. Tegu on üsna korraliku ja kergesti kasutatava paketiga.

scriptaculous.jpg

Script.aculo.us

Juba eelpool mainitud Script.aculo.us on arvatavasti kõige suuremate võimalustega (ja samas ka kõige suurema mahuga kilobaitide suhtes) teegiga. Efektid pole niivõrd kindlaksmääratud, kui Dojo puhul ning seega on rohkem ka oma käe järgi seatavad, aga selle poolest kannatab natuke kasutusmugavus. Küll õnneks mitte palju. Keerulisemate lahenduste jaoks on tegu igatahes valikuga number üks.

Lubatud on hunnik efekte objektide tarvis, nendega võib peaaegu ükskõik mida ette võtta, lihtlabasest ekraanilt kaotamisest kuni raputamiseni välja. Lisaks on väga tugev vormielementide tugi InPlaceEditori ja AutoCompleteri näol ning ka hiirega lohistamine ja sorteerimine.

Paketiga on kaasas ka kuulus prototype.js teek, kuna osad asjad (InPlaceEditor) toetuvad sellele.

Script.aculo.us-i kasutab näiteks blog.tr.ee. Siltide lisamisel on kasutusel mainitud AutoCompleter ning uued tekkivad postitused vilguvad (Effect.Pulsate).

rico.jpg

Rico

Rico lubab eelmisega suht sarnaseid asju, ainult et väiksemas valikus. Saab objektide suurust muuta, liigutada neid mööda ekraani jne. Lisaks lubab teek tekitada kandilistele kastidele vastavalt soovile eri vormides ilusad ümarad nurgad.

Rico kasutab samuti Prototype teeki.

moofx.jpg

Moo.fx

Moo.fx näol on tegu kõige väikseima teegiga, vähemalt eespoolkirjeldatuiga võrreldes, nõudes vaid 3 kilobaiti ruumi – väga tugev argument, kui arvestada, et teised võivad ulatuda sadade kilobaitideni, mis kõik kasutajatel endale üle sikutada tuleb.

Pakutud on väike kogus efekte objektide suuruse ning läbipaistvuse muutmiseks.

Fakt igatahes on, et efektid on tulnud, et jääda. Tegu on lihtsalt kasutusmugavuse tugeva tõusuga ja võimaluse korral tasub kindlasti kasutada. Tähele tuleb vaid panna, et asjadega üle ei pingutaks – kui kasutajale on mugavam paigalseisvat teksti lugeda, siis pole mõtet sellel vaid efekti pärast mööda ekraani ringi joosta lasta. Kasutusmugavus ikkagi ennekõige.