Pildihostingu teenustest Eesti veebis

Enne hõiskamist pic.tr.ee välja käimisel oleks pidanud veidi turu-uuringut tegema ja võinud avastada, et sarnane teenus on juba täiesti Eesti internetis olemas. Nimelt images.koffer.ee lubab samuti anonüümselt pilte nende serverisse uploadida. Hea küll, teeme siis selle uuringu tagantjärelegi vähemalt ära.

Edasi käsitlekski kuute tuntumat pildi hostingu pakkujat. pilt.ee ei lähe arvesse, kuna see on kuuldavasti pankrotis (mõnede andmete järgi on lihtsalt serveriga probleemid ja teenus tuleb kunagi tagasi, aga kuna otsene infoallikas puudub, siis ei tea seda uskuda). Samuti ei lähe arvesse rate.ee – hoolimata faktist et lehel on arvatavasti piltide põhimass – seal on võimalik salvestada väga väike arv pilte.

Esimesena pildid.ee. Pildid.ee kasutab oma teenuse pakkumiseks Coppermine Photo Gallery nimelist vabavara, nii et see ei paku erilist huvi. Igaüks võib sellise teenuse ressursside olemasolul ülevale panna.

Teiseks pilt.org. Samuti on tegu välist tarkvara, seekord siis Gallery v1 nimelist kasutava saidiga ja seega ei ole tegu huvipakkuva teenusega.

Kolmandaks Koffer Images, mille on valmis nikerdanud väidetavalt tüübid Paidest. Nagu eelpool mainitud, teeb teenuse huvitavaks anonüümsete piltide lisamise võimalus, see funktsioon on päris kenasti lõpuni arendatud ja sarnaneb kogu protsessi ulatuses väga AllYouCanUpload lehele.

Miinuste poole pealt niipalju, et ei suutnud hästi välja jagada, kuidas galeriisid avalikult näidata. Piltide url-id sai kõik ilusti kätte, aga galerii omasid mitte. Samuti on probleemiks, et 30 päeva jooksul peab pilti vaatama, muidu pilt kustutatakse. Kontod kustutakse 60 päev ebaaktiivsuse järel. Aga suveperioodil, mis parematel aastatel kestab täis 90 päeva, saavad need mõlemad tähtajad ületatud ja suvel nüüd ometi ei saa garanteerida mingite piltide kindlat vaatamist.

Neljandaks album.ee. Kunagi oli tegu Eesti pildisaidiga nr 1, aga vahepeal kehtestatud imelikud reeglid, kus üle 30 päeva piltide hoidmiseks tuleb lehele maksta, on populaarsuse alla viinud. Siiski nauditakse esimese turulolija staatust ja kõikidest kasutajatele kaigaste kodaratesse loopimiste ja loorberitel puhkamise kiuste on kasutatavus üsna suur.

Normaalne oleks anda tasuta mingi väike ruumi limiit, et selle ületamisel alles raha küsida, selline resoluutne kustutamine käib mõistusele vastu. Tegu võiks endiselt olla fotosaidiga number 1, mis teeniks kasvõi reklaami pealt korralikke tulusid, aga selle asemel otsustati valida virelemine.

Viiendaks, mainiks ära fotod.ee, mis kuulub infoweb.ee infokataloogi alla (Samas on ka näiteks email.ee). Leht on üsna väsinud välimuse ja funktsionaalsusega, istudes endiselt kuskil aastas 2001, aga teenus on tasuta ja inimesed kasutavad. Osadel piltidel hakkas silma inetu lätakas fotod.ee watermark, ei suutnudki hästi aru saada, et mis alusel need lätakad sinna virutatakse, kõikidel piltidel seda polnud.

Ja viimaseks, kuuendaks Pildialbum. Meenutab kangesti rate.ee-d, kuigi ülesehitus on suht erinev, aga miski üldine läbiv kontseptsioon nagu oleks sama. Tundub, et tegu on samuti enda tehtud mootoriga ja selle üle tasub ainult head meelt tunda – väga hea kui vaeva nähakse ja proovitakse ise midagi teha, selle asemel, et mõnda valmis paketti kasutada. Tekitada saab albumeid ning igal kasutajal on oma personaalne aadress kujul pildialbum.org/users/nimi. Rate, mis rate.

Lihtsalt mõned märkused veel lõpetuseks.

Kõige parem klient veebiteenusele on Eestis rate.ee kasutaja. Tegu on lihtsalt sihtgrupiga, kes erinevalt võibolla teistest, on harjunud teenuste eest netis maksma – rate.ee on nad oma erinevate mobiilimaksetega ilusti välja õpetanud ja seega ei löö nad risti maksmisel ette ning ei pane kohe lehte kinni ega navigeeru mujale. Seega peab olema pildisait rate.ee-ga üsna ühilduv ehk tuleb kasutada ainsat antud võimalust, milleks on lasta rate kasutajatel enda profiilile kodulehe lisamist just pildiserveri konto peale. Selles suhtes on pildialbum.org oma /users/nimi süsteemiga väga õiget teed läinud.

Keskmine rate kasutaja ei kirjuta eluski pikka blogi ega koosta disainiimedega küllastatud kodulehte. Mida aga ta kindlalt teeb, on see, et ta paneb netti pildid oma klassi lõpupeost või suvisest grilliõhtust, mis annabki võimaluse ka teistel sinna marjamaale trügida, sest rate teatavasti selle jaoks väga häid võimalusi ei anna. Eriti plussiks oleks iga kasutaja albumite lehe kõikvõimalik enda käe järgi seadistamine nagu erinevad teemad välimuse jaoks ja muu selline.

Tehnilisest küljest nii palju, et pilte peaks laskma erinevalt praegustest levinumatest süsteemidest lasta uploadida igas võimalikus formaadis ja siis serveripoole peal, vajaduse korral, õigesse formaati ümber lasta. Hetkel on nii, et kui keegi üritab bmp faili üles lasta, tuleb talle peale uploadimist (või heal juhul javascript kontrolli puhul kohe) veateade, et tegu on vales formaadis pildiga. Aga pilt on selleks ajaks juba üleval ja see konverteerimine näiteks jpg peale oleks ainult üks koodirida Imagemagicku käivitamiseks.

Samuti on üsna must-be piltidest paberkoopiate tellimise võimalus. Paberpildid on alati paremad, kui digipildid ja otse piltide tellimine samast, kus sa neid üleval hoiad, on väga mugav ning üsna kutsuv rahakotiraudasid avama.

Fakt on, et kasutajatele tuleb jätta võimalikult kerged juhised ja igasugune piltide konverteerimine ning suuruse vähendamise nõudmine erinevate programmide abil kasutaja poole peal on täielik lollus ning inimeste eemalepeletamine, kui sellesama aktsiooni saaks valutult läbi viia serveri poolel. Tavakasutaja ei taha õpetusi, et kuidas midagi teha, ta tahab kohe peale hakata nende teadmistega, mis tal juba on.

Praegu jäid välja veel mitmed Eesti pildihostingu pakkujad, aga ma loodan, et tähtsamad said ära nimetatud. Samuti ei olnud juttu välismaa vastavatest teenustest, aga see polnud ka loo eesmärk. Varsti aga on igatahes juba ka uued teenused tulemas (näiteks nagi.ee), nii et eks vaata, mida neil meile pakkuda on.

12 thoughts on “Pildihostingu teenustest Eesti veebis”

 1. See viimane osa ehk piltide osa on üks elementaarne lahendus mille kasutamise peale olen varem isegi mõelnud. Samas pole ma siiani aru saanud miks üksgi Eesti firma sellist teenust veel ilusti käivitanud pole. Teha väike koostöö leping k-arvutisalongi või ML Arvutitega ja nad ilusti ilmutavad need pildid albumi kasutajale ära kui ta seda tellib.
  Rääkides piltidest üldiselt siis Eestis ootab veel rakendamist näiteks picasa tarkvara rakendamine piltide ilutamiseks. Mitmes kohas raha seisab ja ootab et ta üles võetaks aga firmade juhid nagu ei näeks seda. Miks mul küll pole oma firmat, miks.

 2. Eks firmad kellel on raha ja kogemust näevad asja mõttetust.
  Karta on, et väikese investeeringuga upitatud uudset ideed mitteomav lahendus on määratud närbumisele.
  Ja suuri rahasid saab täna paigutada 10x efektiivsemalt.

  Selleks, et hoida kasutajate pilte täismõõdus on vaja korralikke servereid mitte virtuaal või vps serverit. Need aga maksavad juba korralliku kopika.

  Samuti on piltide paberile ilmutamine 1 tänamatu bisness. Palun vaadake K-Arvutisalongi hinda – 80 senti pilt. Kas nüüd osta oma profiprinter või teenida 10 senti pildilt. Ütlen kohe ausalt välja, et ei ole mõtet isegi kui sul kuus 10 000 pilti tellitaks. See võrduks 1000 krooni miinus maksud pluss tööaeg või automatiseeritud süsteemi loomine/käivitamine.

  Ainuke asi mis taolist pildialbumit ära toidaks on reklaamiraha.
  Siinkohal imestan minagi pidevalt. Mille kuradi pärast Pilt.ee jättis raha maast korjamata.

  Natuke räägiks ka Pildialbum.org -ist. See ei ole rate. Puudub suhtluskeskkond, puudub piltide hindamis võimalus. Selle lehe tegijad on üritanud vältida hindamisportaaliks saamist.
  Kindlasti on seal arenguruumi ja areng seal ka toimub.

  Igatahes on asjad selles vallas lahtised ja oodata on kindlasti veel tõsisemat rabelemist.
  Nii, et pidage vastu.

  Minu arvamus on, et hetkel on kõige arengusuutlikum just pildialbum.org

 3. Paistab, et siiski usku tulevikku on, vaadates kasvõi antud nagi.ee lehte, mille vähemalt esialgne põhitegevus tuleb just piltide hostimine ning nagi.ee taga peaks juba üpris tõsised tegijad olema. Hetkel üks suur sait, mida kõik teaksid, puudub ja seega on võimalus läbi lüüa küll.

  Pilte polegi tarvis ise ilmutada, selle töö saaks delegeerida vabalt sellelesamale K-Arvutisalongile, ainult et piltide saatmine toimuks siis läbi pildihostingu teenuse pakkuja. Pannagi paarkümmend senti kõrgem hind ja vahendamise pealt teenida. Mugavus maksab ka midagi ja kui kasutaja saab ühest kohast kõik tehtud, siis miks ta peaks mingi 10 sendi pärast hakkama alternatiivseid kanaleid otsima.

  Pildialbum.org-i ülesehitus sarnaneb siiski teistest rohkem rate.ee-le, kasvõi online olemise indikaatorite, sarnase kasutaja profiili url-i, kasutajaotsingu ja esilehel popimate piltide näitamisega. Leht on liikunud albumipõhisest kasutajapõhiseks, kus pole tähtis enam pilt, mille on lisanud keegi kasutaja vaid kasutaja, kes on lisanud mingi pildi. Kuid inimestele paistab see leht meeldivat ja seega võib paljutki oodata.

 4. tsitaat: sarnase kasutaja profiili url-i

  Kodutööna uuri kasvõi kümmetki pildihostinguportaali(mitte ratet).
  Usun et vähamalt 90% neist annab kasutajale konto lühiadressi mille üks osa on kasutajanimi. Sellist linki on ju kõige mugavam endal meeles pidada ja teistele edastada.

  Paraku on eesti inimene kokkuhoidlik ja kõik mida saab teha tasuta tehakse tasuta.
  Seega piltide hoidmise eest raha küsida ei saa. Raha saab tänapäeval(Eesti internetis) välja meelitada reklaamist, sms-ist ja mõne hea toote müügist(näiteks info).

  Arvutite kõvakettad on suured ja inimeste usk(ka soov) hoidmaks ainueksemplare oma piltidest internetis on kasin.

  Ainult siis kui suudad paberil tagada, et pildid säilivad on võimalus panna kodanikke lootma ainult internetipõhisele pildihaldusele. See aga omakorda nõuab suurt vastutust ja sellest tingitud kõrget kvaliteeti mis maksab palju. Ja olemegi alguses tagasi. Siin kuivab väikeses Eestis turg nii kokku, et teenimisvõimalus jääb olematuks. Välisturul on aga vastas mäekõrgused kigandid.

  Kuna teenuse enda eest raha küsida ei õnnestu siis jõuame uuesti reklaami juurde. Siit alates peab leht olema võimalikult atraktiivne ja meelitama külastajaid igast suunast mis seab portaalile omakorda kindlad nõudmised.

 5. Milleks 10, võtan needsamad mainitud portaalid, sest juttu on just eesti portaalide võrdlemisest.

  images.koffer.ee – kasutaja konto leht puudub üldse
  pildid.ee – peale raskusi leiab üles url-i kujul pildid.ee/profile.php?uid=7983
  pilt.org ei näita momendil miskipärast üldse midagi
  album.ee – kasutaja url on kujul /album.ee/?o=316989072, lisainfo puudub
  fotod.ee – fotod.ee/nimi, lisainfo puudub

  Nii, et 90% pole päris õige väide. Aga see rate-sarnasuse küsimus pole tegelikult oluline ka.

  Oluline on hoopis see, et kõigi nende portaalide mõtteviis on veidi vale. Kui üks portaal tahab läbi lüüa, siis selleks ei pea ta pakkuma lihtsalt mingit teenust, vaid ta peab muutma inimese ehk kasutaja arusaamu ja käitumist. Ega asjata pole siin palju rate-t mainitud, see portaal on oma ülesandega hästi hakkama saanud. Enamus selle kasutajaid ju ei kujuta oma elu ilma mainitud portaalita väljagi, kuigi tegelikkuses poleks selles mingit probleemi.

  Pildiportaal on lihtsalt asi, mille turul hetkel oleks ruumi, et kujuneda üheks suureks ja kõigile tuntuks. pilt.ee sai sellega peaaegu hakkama, aga jäi kogu oma tohutust potensiaalist hoolimata kahjuks poolele teele pidama ja teenust ei arendatud edasi. Aga kui kasutatavus on niivõrd laiaulatuslik, siis pole ka sissetulekute leidmine väga keeruline.

  Selles suhtes arvan ma endiselt, et pildialbum.org on lihtsalt rate kloon väljundiga pildihostingumaailma, pakkumata midagi uut ning omab edasi jõudmiseks valet mõtteviisi. Aga samas on ta kuhugi juba jõudnud ning kõik võimalused selleks, et tõesti kuhugi areneda, on olemas.

  Valida tuleks esiteks hea domeeninimi. Igasugused pikad ja võõristust tekitava domeeniga (.org jne) ei ole head. Seejärel tuleb anda kasutajatele võimalikult mugav võimalus, selline kus kasutaja ei pea suurt midagi pingutama peale vaid korra “upload” nupule vajutamise, piltide üleslaadimiseks ning arusaadava liidese piltide organiseerimiseks.

  Mõte on see, et kasutajal tekiks vähemalt võimaluski harjumuse tekkeks oma pilte just netti salvestada ja neid sealt teistele näidata. Hetkel need harjumused nagu näha puuduvad. Ja niikaua, kui need puuduvad, niikaua need portaalid ka virelema jäävad.

  Kui veel nüüd välismaiseid näiteid sisse tuua, siis võib öelda, et Flickr pole mitte server, kus inimesed oma pilte hoida saavad, vaid et Flickr on eluviis.

 6. Üsna keeruline(mitte võimatu) on pildihostingu vallas midagi originaalset välja mõtelda. Küll mitte Eestis aga mujal on mugavusega mindud kõigi piirideni kuhu minna on. Eestis tuleb jällegi see maastaap arvesse võtta ennem hüpersuper teenuse käikulaskmist.

  Proovisin ka oma pead sellel teemal ragistada aga midagi head küll pähe ei tulnud mida oleks lihtne teostada ja mugav kasutada.

  rate oli omal ajal lihtsalt õiges kohas. Ei midagi originaalset aga lihtsalt tabas momenti.

  Pildialbum.org puhul olen tolle domeenilõpu osas eelkõnelejaga ühel meelel.

 7. Mis puutub rate.ee’sse siis selle kiitmisega ei maksa üle pingutada. See, et seal aktiivne suhtlus toimub siis jahh. Seda, et seal pilte hoitakse, siis sellega ma nõus ei ole.Pigem on tegu hinda mind vähemalt 5’ega süsteemiga. Meenutab natuke kooli aegseid anonüümseid vihikuid, kuhu sisse kirjutasid,mida sa kellegi kohta arvad.
  Fotod.ee kohta oskan seda öelda, et lihtsast asjast sai lõpuks keeruline. Laias laastus on seal 2 poolt. Kasutajate pildialbumid, lisaks saab kasutaja neid pilte “müüa”. Ja neid müüki pandud piltidel ongi templid peale löödud. Kasutajate enda albumid saavad olla 3 tasemelised, parooliga kaitstud ,ainult omanikule nähtavad jne…

  Pildihostingu kõige kallim pool on vindi pinna leidmine originaalide.. oletatavasti umbes 5-10% kasutaja piltidest tellitakse fotona paberile. Aga vindipind siit Eestist ostes on kallis… minule tundub, et 80% kallim kui meeriks 😉
  Üldse netis see 5-10% paistab olema teemaks.. ehk 5-10% tasuta teenuse kasutajatest on nõus natuke raha maksma.

 8. Et http://www.foto24.ee on ka siit nimekirjast puudu, neil on originaalpildid alles jne. Tundub asjalik ja kiire teenuse olevat. Aga kuna fotode mahud ongi nii suured, siis on ka NORMAALNE, et turul on 10-30 tegijat. Võrrelge kasvõi õlletootjate-markidega. Neid ju sadades….

  selge, et fotode hoidmine on kallis kui kasutada korralikke servereid…

Kommenteerimine on suletud.