uus teenus – pic.tr.ee

pictree.jpg

Mõnda aega pole Eestis ühtegi uut veebiteenust välja tulnud, niisiis otsustasime seda asja natuke parandada. Siin ta siis on – uus piltide majutamise leht, pic.tr.ee. Hetkel erilisi võimalusi veel pole, aga kõige olulisem ehk piltide lisamine töötab ilusti. Pealegi, oluline polegi, et üks asi kõike sadat asja teha suudaks, vaid see, et ta oma ühte hästi teeks.

Ühesõnaga, idee järgi peaks teenus keskenduma mugavusele.

Pildi lisamine on loomulikult imelihtne, selleks tuleb vajutada nupule “Lae pilt” ning avanenud aknast siis pildifail üles otsida. Peale seda tõmmatakse pilt serverisse, kus saab siis pildile pealkirja panna (klikkides olemasoleva pealkirja peale) ning kui pilt sobib, siis vajutada nupule kinnita.

Meeles tuleb pidada, et pildi pealkirja saab muuta nii enne kui pärast kinnitamist, niikaua, kui leht ees on, aga pildi URL moodustatakse sellest pildi pealkirjast, mis enne kinnitamist määratud on.

Seejärel ilmub siis püsilink pildi juurde, mis tasub ära bookmarkida ning kood. See kood ei tee hetkel veel midagi, aga idee järgi peaks tuleviks saama sellega pilti muuta või kustutada. Sest nagu näha, siis hetkel peale kinnituse lehel ära navigeerimist ei saa pildiga enam midagi teha peale vaatamise.

Nii, et mingeid olulisi asju üles panna ei tasu, aga kui on kähku vaja mingi pilt kuskile üles lükata, et teistele näidata, siis kõlbab see teenus küll.

Tehnilise poole pealt nii palju, et ressursid on jätkuvalt piiratud, hetkel on plaanis eraldada umbes 500MB piltidele serveriruumi ning kuus umbes 15GB trafficut. Need pole muidugi eriti suured numbrid, aga demosaidina peab vastu küll. Kui ei pea, siis tuleb arvatavasti maha võtta, aga hetkel erilist populaarsust niikuinii näha pole ja seega pole ka probleemi.

IE-ga on praegu mingi imelikud anomaalsed nähud, aga Firefox ja Opera töötavad ilusti. Samuti on üsna nõrk igasugune vigade kontroll – kui sisestata liiga suur fail või üldse mitte pildifail, siis on tulemuseks vaid segadus.

Konkureerima pole mõeldud ühegi teise vastavasisulise teenusega, esiteks juba selle pärast, et puuduvad kasvõi needsamad ressursid trafficu ja kettaruumi tarvis. Kogu lehel on seega vaid sügavalt illustratiivne tähendus, et kuidas meie nägemuses üks piltide majutamise süsteem töötada võiks.

7 thoughts on “uus teenus – pic.tr.ee”

 1. Heip!

  Nuh, nähtavasti said innustust hiljuti avatud http://allyoucanupload.webshots.com/ lehest.

  Muuseas ma tükk aega muigasin, kui lugesin seda lõiku:

  >> Pildi lisamine on loomulikult imelihtne, selleks tuleb vajutada nupule “Lae pilt” ning avanenud aknast siis pildifail üles otsida. Peale seda tõmmatakse pilt serverisse, kus saab siis pildile pealkirja panna (klikkides olemasoleva pealkirja peale) ning kui pilt sobib, siis vajutada nupule kinnita.

  Tegija seisukohast on imelihtne (ehk mõtled lihtsa tööpõhimõttega või töökindla lihtsa teostust või midagi sarnast 🙂 aga kasutaja seisukohast vaadatuna -> mida k****, ükshaaval pean pilte laadima, lõpetage nali.

  Aga oki, ma mõistan, et sihtrühm on a la üks-kaks pilti kiirelt netti ja asi vask (sama mis allyoucanupload). Seega lehel praegune sõnastus on veidi eksitav… koht, kuhu saad panna kõik oma pildid. Ehk sobib paremini pic.tr.ee – kiirelt pilt üles, kiirelt pilt netis. või midagi sarnast.

  Oki, jõudu proovimast.
  Priit

 2. Sellest lehest sain tõepoolest idee, aga ma pole ise kasutanud seda, lugesin vaid tutvustust. Ja noh “imelihtsa” kui selline paneb alati muigama, sest miski pole eales tegelikult imelihtne 🙂

  See, et pildid ükshaaval üles laadida tuleb, on probleem, mille üle ma ise ka mõelnud olen, aga siiani pole suutnud lihtsalt toimivat lahendust välja mõelda. Saaks teha muidugi mingi desktop-programmi, mis siis failidehulgaga korraga opereerida laseks, aga see pole päris see, mida ma näha tahaks.

  Ja näha tahan ma tõepoolest “imelihtsat teenust” 🙂

  Nii, et kui kuskil oled märgand mõnda head lahendust, siis anna teada. Üks võimalus, mis mul endal meelde tuli, on piltide zip-imine ja siis ühe pildi asemel zip faili saatmine, mis serveri pool lahti pakitakse. Aga siin tulevad mahupiirangud, kuna maksimaalne faili suurus võib olla hetkel 16MB – samas selle ruumi sisse mahub mõnesajakilobaidiseid pilte päris palju.

 3. OK. infoks zip-i kohta niipalju, et server (nagu ikka, on juttu tavalistest low-cost virtuaalserveri kontodest), kus me pilte hoiame, seda zip asja ei toeta, aga server, kus asub kasutajaliides, toetab küll. Nii et iseenesest oleks võimalik tõmmata see zip ühte serverisse, pakkida lahti ja failid saata edasi pildiserverisse, ainult et jah, trafficule annab see põntsu, kuna eraldatud resurss kehtib peamiselt ikka selle pildiserveri suhtes. Igatahes, ma arvan, et juba täna õhtul saab neid zip-e saata, eks siis paista, kui koormus liiga suureks kasvab, et mis siis peale hakata.

 4. @Priit
  Aastal 2006 pole brauseritesse lihtsalt sisse ehitatud võimalust piltide hulgikaadimiseks. Kui tahta sellest ringi hiilida ja tekitada mingi alternatiivne (standardsest failivaliku dialoogist erinev) failide noppimise moodus, tulevad vastu juba brauseri turvaseadistused. Ja siis peaks hakkama mässama signeeritud skriptide ja muuga, mis pole enam ka kasutaja jaoks mugavad.

 5. Heip!

  Ahja, ei tasu meelest lasta, et allyoucanupload on reklaamteenus webshotsi põhiteenusele. Nad vist loodavad, et rahulejäänud klient hakkab ka nende põhiteenust kasutama, mis võib täitsa toimida. Teisi põhjuseid ma hetkel ei oska välja tuua, kui nad muidugi tigimusi tulevikus ei muuda (a la reklaam või midagi sarnast). (nuh jah ehk otsingumootorites tõuseb ka nende tase, kui kasutajad hakkavad oma lehelt oma piltidele linkima..ehe aga see selleks)

  Seega kui ärimudeli seisukohast vaadata, siis pic.tr.ee’l on suur surve omale põhiteenus juurde luua (näiteks albumite teenus jne). Samas albumite turul on tugevaid tegijaid palju.

  Muidu kui teenus hoida üks-kaks-pilti-kiirelt-üles, siis mitme pildi korraga üleslaadimine pole sugugi oluline (tehniliselt jah on ju asi keeruline). Pealegi “liiga lihtne” üleslaadimine võib põhjustada seda, et äkki hakkabi asi rahvale meeldima 😉 ning siis tasuta teenusena on ruumi/liikluse puudus kiirelt tulema.

  Nuh, aga hobi korras võib ju proovida, et kuda inimesed asja kasutama hakkavad ja omaks võtavad.

  Priit

 6. Nii, ZIP ja seega ka bulk-upload on nüüd olemas. Esimese katsetusega tundus kasutamiseks täitsa mugav – lasin üles 6 megase faili, milles oli 17 ligi 400kB suurust pilti. Ainuke probleem, mis esines, oli see pikk upload aeg, aga kõik muu toimis ilusti.

  Praegused vead:

  1. Pildid lähevad ZIP-iga ilusti üles küll, aga kuskil ei näidata, et mis neist saab, ei URL-i pildi juurde ega midagi. Ainus koht, kust midagi näeb, on see viimaste piltide riba all, aga see näitab vaid seitset pilti.

  2. Brauseri “Back” nupp on praegu vaenlane number 1. Suurem kontroll puudub ning brauseris tagasi minnes üritatakse korrata juba tehtud ja unustatud toiminguid, mis kasutajale toob vaid veateate, aga teenusepakkujale hunniku risufaile kettale ning risusisestusi andmebaasi.

  3. Igasugused pooleli jäävad toimingud tekitavad kettale ja andmebaasi mõttetut risu, mida hiljem siis kuidagi koristada tuleb.

  4. Internet Explorer tahab osasid asju topelt teha – Opera ja Firefox samas millegipärast mitte – see tekitab veidi segadust.

  5. featuuride arv on endiselt väike 😀

 7. Lihtsalt märkuseks, et praeguse seisuga on suuremad bug-id, mis töökindlusega seotud, kõrvaldatud (vähemalt ma loodan), pildi ja zip lisamine toimib kõigi proovitud brauseritega. Featuuride arv siiski kasvanud pole, ainult töökindlus.

Kommenteerimine on suletud.