FOTO24 – uus pildihostingu teenus

foto24.jpg

Eespool oli juttu pildihostingu teenustest, kus sai levinumatest veidi kirjutatud ning kuhu Peeter jättis kommentaaridesse lingi uuele, mainimata pildihostiguteenusele nimega Foto24.

Antud leht tundus üpriski huvitav ja teistest veidi erinev, eriti arvestades, et kasutab osasid web2.0 stiilielemente nagu ümarad nurgad kujunduses ning must-be märge logol beta staatuse kohta 🙂 Seega tuli seda lähemalt vaadata.

Pöördusin ka lehe tegijate poole ja mida nemad oma teenusest kirjutavad, võib lugeda loo altpoolt.

Tegu on pildihostingusaidiga, mille eesmärk kirjade järgi on pakkuda kvaliteetset, kuid samas täiesti tasuta teenust tavapärasest suurema andmemahuga, et oleks võimalik säilitada originaalpilte.

Registreerimisel midagi ülemõistuse ei küsita, kuigi väljade nimekiri on pikk, aga enamus neist pole kohustuslikud ja seega saab kiirelt teenuse püsti ning hakata oma pilte üles laskma.

Väga huvitav on näiteks ruumi jagamine kasutajatele. Kõik saavad alguses tasuta 100MB kõvakettamahtu, aga selle suurendamine ei käi mitte rahaliselt vaid veidi teistmoodi. Nimelt sõltub kasutusesolev kettamaht sellest, et kui palju pilte vaadatakse. 10000 vaatamise pealt saab endale terve gigabaidi. Hetkel lehel küll mingeid reklaame pole, nii et eks paista, mille tarbeks selline asi vajalik on.

Plussid

Positiivsetest pooltest tooks välja kindlasti piltide uploadi. Üksikute piltide kaupa on tehtud väga hea progressbariga lahendus. See ei näita küll konkreetselt piltide uplaodi kohta täpset infot, aga pärast piltide staatuse muutumise kohta. Kuid asi võiks küll kusagil lehel toimida, mitte popupina – siiski pole viga. Ilusti on kõik näha, et kui kaugel mingi pilt on.

foto24a.jpg

Samas väärib mainimist kindlasti ka bulk-upload ehk siis hulgi piltide uploadimine – lehel on kasutatud Java põhist JUpload appletit. Hea küll, see on Java, aga kuna brauserid midagi paremat endalt poolt ei paku, siis täitsa sobib. Vähemalt on üpriski mugav kasutada.

foto24b.jpg

Pilte saab ka vähesel määral redigeerida (pöörata) ning üsna kergelt albumis piltide järjekorda muuta. Samuti saab määrata ise albumi põhipildi, mida siis albumite lehel näidatakse – tavaliselt on see ju alati esimene pilt või määrab selle süsteem.

Miinused

Negatiivseid punkte väga palju välja tuua polegi, vaid mõned pisiasjad. Näiteks hinde andmine võiks käia sealtsamast, kus juba olemasolevad hinded on, eraldi lingil selle jaoks klikkida, missest, et see avab hindamise samal lehel, pole eriti hea.

Ja suurem mure – piltidele ei saa lisamisel ise kategooriat panna. Albumitel on küll kategooriatevalik olemas, aga need on eelnevalt määratud, ise kahjuks tekitada midagi ei saa. Ühesõnaga, tag-ide süsteem ja seega piltide otsing puudub. Küll aga on võimalik määrata, et kas album on avalik või mitte ning saab ka parooliga seda kaitsta.

Lisada saaba ainult jpeg formaadis pilte. Üheltpoolt loogiline, aga samas endiselt leidub kasutajaid, kelle arvates on bmp just see õige pildiformaat. Parem oleks kui üles saaks laadida ükskõik mida, aga serveris siis muudetaks formaat ära.

Lehe tegijad

Pöördusin ka lehe tegija, Kristjan Hiiemaa poole paari omapoolse küsimusega.

1. Foto24 on beetas. On mingeid suuremaid lisavõimalusi lähiajal tulemas või tähendab see, et tegu pole lihtsalt päris viimistletud produktiga?

Nii üht kui teist – tegelikult on plaanis mitmeid olulisi lisavõimalusi, näiteks enda albumite kuvamine desktopi taustana või screensaverina, slide sarnane pildiriba jpm. samuti on oodata täiendusi weebiteenuse funktsionaalsuse osas, sh slaidiesitlus jne. arendusprotsess käib pidevalt ja kui järgmine versioon küpseks saab, avalikustame selle.

2. Lehel on väga huvitav kasutajatele kettamahu jagamise süsteem, kus kasutatav kettamaht sõltub piltide vaadatavusest, polegi varem kohanud sellist lähenemist. Kuidas kasutajad selle vastu võtnud on?

Hetkel on paraku veel veidi vara vastata – aeg näitab. Siiski on meie eesmärk tunnustada inimesi, kes soovivad oma pilte jagada ning seeläbi endale rohkem mahtu saada. Hetkel on suurimad galeriid ca 500 mb ringis kuid arenguruumi on piisavalt. Andmemahuks on võimalik saada kuni 1000 hetke seisuga. Kasutame andmesalvestuseks kuni 5TB mahutavusega storage lahendust. Seega on meie kasutajate target selleks aastaks ca 6-10 tuhat.

3 .Missuguseid turundusmeetodeid kasutanud olete kasutajatele enda lehe teadvustamiseks või loodate ainult suusõnal levivale infole? Mina sain näiteks viite enda blogi kommentaarisabast, kusagilt mujalt pole nagu siiani silma jäänud.

Teenus on suhteliselt värske ja ei ole ka meediakajastust veel saanud. loodame peamiselt enda kasutajate aktiivsusele. samuti ei olegi niivõrd oluline olla ülituntud kuna teenuse arendamine on lihtsam rahulikus tempos – kui liiga palju kasutajaid korraga liituks nõuaks see ka oluliselt täiendavaid rahalisi ressursse storage serveri osas. kasutame nimelt ainult kvaliteetriistvara IBMilt.

4. Mida tulevikus plaanite? Märkasin, et paralleelselt on kasutuses ka domeen sharedphotos.net, et kas on plaan tulevikus siis Eestist välja laieneda?

Esialgu oligi teenus testperioodil sharedphotos.net nimeline, siiski ei ole rahvusvahelises turunduses meil erilist lootust. seega keskendume esialgu Eesti turule. Lisaks on meie lähiplaanides ka KUVA24.com nimelise teenuse launch koostöös oma Soome partneriga.

5. Miks peaks kasutaja eelistama Foto24.ee lehte teistele sarnastele (album.ee, fotod.ee jne)?

Esiteks oleme ainuke fotoalbum, kes lubab säilitada ORIGINAALE, teiseks omame silmapaistvat kogemust suurte andmemahtude hoidmises näiteks Gintranet.com või Kliendihaldus.com on vägagi suurte andmemahtudega teenused.

Kolmandaks, meie teenus jääb põhiosas alati tasuta ning pilte võib seal hoida kaua soovid. On võimalik, et tekitame teatud tasulised lisateenused näiteks andmete täiendavaks varundamiseks või siis isikutele, kes ei soovi pikemas perioodis oma galeriid külastada kuid siiski soovivad omada suuremat andmemahtu.

Kokkuvõttes, minul näiteks jäi teenusest üsnagi hea mulje. Kui mul nüüd lähiajal peaks tekkima vajadus kuskil piltide hoidmiseks, siis ma esmajärjekorras vaataks küll selle lehe poole. Lehe taga on ka üsna kogenud tegijad ning seega ei peaks teenuse kvaliteedi pärast muretsema.

Puudu on veel mainitud piltide sildistamine nede vahel paremaks otsimiseks, aga põhiteenus albumite salvestamise näol töötab täpselt nii nagu vaja. Ja see ongi kõige olulisem.

7 thoughts on “FOTO24 – uus pildihostingu teenus”

 1. Olles põgusalt uurinud seda Tasuta teenust pean jälle tõdema, et päris tasuta lõunaid nüüd ka ei ole.

  Kõigepealt ei leidnud ma kohta kus märgitud, et mis perioodi jooksul peab need 10 000 vaatamis tegema, et oma gb kätte saada?

  Samuti ei ületa teenus väljahõisatud kvaliteedi ja turvalisusega millegi poolest kasvõi Pilt.ee-d

  3.2 Klient kohustub:
  3.2.6. Tegema pidevaid varukoopiaid kõikidest foto24.ee salvestatud andmetest ja vastutama andmete säilimise eest ise.

  6. Poolte vastutus
  6.1.Teenusepakkuja ei ole vastutav Kliendi materiaalse kahju eest, mis tuleneb teenuse kasutamisest või mittekasutamisest.

  Vähemalt välistatakse siin edaspidised arusaamatused juhul kui pildid peaks kaduma.

  Veel toetub foto24.ee väärtuslikule faktile piltide nagu piltide säilitamine originaalmõõdus.
  Kahtlen tugevalt inimeste soovis ja julguses piltide originaale kellegi teise vastutusele anda.(eriti kui lepingu järgi miskit vastutust ei võetagi).
  Samuti jagub 100 mb täismõõdus piltide puhul vast 100 pildi jagu. Ilmselgelt vähe. eriti kui on üleslaadimiseks selline suurepärane asi nagu java applet.

  Et nüüd ka midagi head ütelda siis tundub, et tegemist on proffide loodud süsteemiga. Samuti on leht ülesehituselt 9 punkti vääriline.
  Üldiselt edestab foto24.ee kindlasti oma (kui nii võib ütelda) konkurente
  album.ee-d ja pildialbum.org-i(e. fotoalbum.ee)

  Ning kuna tegemist on beta versiooniga siis saab tulevikus ilmselt ka ühteist toredamat oodata.

  Samas ei julge mõteldagi millise võis olla investeering riistvara peale.

 2. Ega seda vastutust fotode säilimise eest ei võta pea ükski fotosait maailmas, või kui isegi lubatakse, siis ei pruugi see praktikas millegagi tagatud olla. USAs võiks vastupidise lubamine hiljem suured kohtucase’id kaela tuua, ning seda riski ei julge ükski vähegi suurem firma võtta. Ka kallis storage ja head serverid, mitmes kohas hoitavad koopiad jms siin ei aita. Lisaks on fototeenus oma andmemahtudelt suhetliselt spetsiifiline, mistõttu nt lindile koopiaid ei pruugigi saada kasutada või oleks see hullumeelselt kallis. Eestis ei maksaks seda keegi kinni. Seetõttu soovitavad kõik teenusepakkujad ikka ise ka backuppe teha.

 3. Ma küsik, et mida nende 2-3Mb piltidega seal serveris teha oleks ?
  Eks muidugi kasutaja saab ise valida, kas laseb originaali alles hoida (2Mb) või ei hoia.. Üks 640px pilt kaalub ~50-60Kb. 2 Mb sisse mahub neid päris palju ikka. Näiteks fotod.ee annab kasutajatele 150Mb pinda. Kas paned ~70 pilti ülesse (2Mb’ist).. või ~600 pilti (~60Kb).. maitse asi. 😉
  Teine tera oleks, kui pakutakse backup teenust. Aga sellist asja vaevalt keegi tasuta pakuks.

 4. Paljud kasutajad kipuvadki kohe neid paarimegaseid originaalpilte – neid mis otse fotokast tulevad – üles laskma. Selles suhtes oleks võibolla parem, kui saaks valida, kas originaal säilitada või siis konvertida serveri poolel tõesti pilt väiksemaks, mingi 100kB kanti.

  Tavakasutajad reeglina lihtsalt ei mõtle selle peale, et suur pilt võtab rohkem ruumi, kui väike pilt – tema jaoks ju ühed pildid kõik.

  Originaalide säilitamine on väga hea, aga vaid 100 MB ruumi juures on seda tõesti halb kasutada.

 5. esimene idee on täitsa lahe, teise osas aga kommenteeriks, et foto24 pakub kuni 1gb mahtu andmete säilitamiseks. ja seda tasuta

 6. Statistics Summary for fotoalbum (www.fotoalbum.ee)
  Since: November 27, 2006
  Outages: 2
  Total Uptime: 59.551%
  Year Outages Uptime
  2006 2 59.551%

  Year Month Outages Uptime Downtime
  2006 November 2 59.551% 40.449%

  Average response time: 0.892 seconds

  >> eriti saast teenus on näiteks fotoalbum.ee

 7. Jah

  Vaatamata siiski Fotoalbum.ee teenuse ebastabiilsele kvaliteedile
  on just see fotoportaal täna kõige suurem.
  1,3 miljonit pilti, 17 000 kasutajat ja ca 100 000 külastust nädalas.

  Võta siis kinni mis tarbijale kõige rohkem meeldib.
  See nagu säästumarketi efekt. Saad müüja käest sõimata aga järgmine päev oled ikka platsis.

Kommenteerimine on suletud.