Fototeenus Nagi.ee kõigile proovimiseks avatud

nagi.ee

“Kaua tehtud kaunikene,” võiks alustada juttu uuest fototeenusest Nagist. Ise sain kõneall olevast tootest konkreetsemalt haisu ninna millalgi märtsi keskel või nii ehk et esimese reliisini on kulunud juba veidi üle poole aasta. Ja kui nüüd aus olla, siis tulemus on seda ka väärt. Muidugi võiks kurta, et ikkagi on liiga palju aega kulunud, aga kõigil pole ju ka arendustöö peale protsessi kiirendavat kümmet miljonit panna nagu näiteks bookinghouse.net-il.

Konkreetselt on tegu üsnagi Flickrit meenutava analoogiga, ainult et Flickri moodi piltide rohke sildistamise asemel on rõhutud kasutajate vahelisele loodetavale sünergiale. Retseptiks on siis seega võetud üheltpoolt Flickri kasutusmugavus ning teiseltpoolt, täiendavaks maitsestamiseks Orkuti inimahelad – üldsegi mitte halvad valikud ühele korralikule veebiteenusele.

Flickri (või õigemini Yahoo!, kellele Flickr kuulub) lembust näitab üles ka lehe mootorina Yahoo! UI Library kasutamine. Jälle väga hea valik, kuna antud teegid võimaldavad supermugavat opereerimist terve dokumendiobjektiga. YUI on asi, millel tuleks veel millalgi lähemalt peatuda, erinevalt paljudest tesistest samuti headest teekidest, on sellel taga miljardikompanii palgal olevad tipparendajad. Mitte, et alternatiivsed variandid halvad oleksid, aga YUI on kahtlemata üks parimaid just tänu oma laia ulatuse ja toetuse tõttu, andes arendajatele mugava ja tunduvalt vähem peamurdmist tekitava võimaluse dünaamiliste veebilehtede meisterdamiseks. Kunagi jah tuleb kindlalt sellel teemal siin üks pikem jutt.

MIS MEELDIB

Leheküljega on väga palju vaeva nähtud, seda on kohe märgata. Vajaminevad asjad asuvad üpris arusaadavatel positsioonidel, esimese asjana pildi vaatamisel hakkab silma täpselt see mis vaja ehk et pilt ise, mitte mingi menüü või muu tegelikult irrelevantne asi. Eks ta ole, kuidas kellele, aga minule on taolist veebiteenust (äärepealt oleks typo sisse tulnud -kirjutasin veebiteenuse asemel beebiteenuse) lausa lust kasutada.

Üleslaadimine

Üleslaadimisega on mindud veelgi kaugemale, kui konkureerivates Eesti fotosaitides, lubades pilte uploadida mugavalt vormi üleslaadimis elementide kaudu, JUpload Java appleti kaudu ning meeldiva üllatusena ka Flashi kaudu. Java teatavasti, vähemalt minu kogemustel, on üsnagi tülikas ja ebamugav kasutada, olles küll sisult võimas, aga välimuselt ja kasutusmugavuselt üsna mannetu. Ma pole elus näinud veel lollakamaid vormielemente ja tüüpdialooge, kui need, mis Javasse sisseehitatud on. See on muidugi vaid minu arvamus, aga Java võiks omadega ükskord juba üheksakümne kolmandast aastast edasi kolida. Flashiga on aga hoopis teised lood, võibolla ei ole selle backend niivõrd tugev kui Javal, aga oma töö teeb ära ning samas on väga-väga kasutajasõbralik ja ka ilus silmale vaadata. Maailmas, kus enam ammu pole enamus arvutikasutajatest pikkade patsidega lubivalgete nägudega häkkerid, tuleks siiski käsurea asemel midagi kergemini hoomatavat kasutusele võtta. – See käis nüüd siis konkreetselt Flashi ja Java teooria kohta, reaalsuses on hetkel nii, et kuigi olemas, mina Flashiga pilte üles laadida ei suutnud. Leht väitis küll, et pildid on üleval, aga kusagile nad peale seda tekkida ei tahtnud. Küllap mingi ajutine puuk.

Paberpiltide tellimine

Paberpiltide tellimine on lahendatud väga coolilt. Otse sealsamas pildi vaatamise lehel tekib vajadusel dialoog kasutajale pildi paberile tellimiseks. Saab määrata, et mis firma kaudu (peamiselt oleneb sellest tarneaeg), mis suuruses ja kuidas käituda ebastandardse mõõduga piltidega. Väga bueno. Hetkel viskab tellimuse esitamise järel vaid veateate, aga ega väga palju mugavamaks enam minna ei anna. Kui kohe samas ka maksta saaks ja muu taolise formaalsuse aetud, siis midagi uhkemat ei oskaks soovidagi.

Featuurid

Silma hakanud featuuridest tooks välja kindlasti pildi meta-andmete näitamise (kuigi see on ka teistel sarnastel saitidel ilusti olemas), võimaluse lisada igale pildile oma erinev litsentsitüüp, mille alusel pilti levitada tohib ning samuti suht kohustuslik funktsioon pildi keeramise jaoks 90 kraadi võrra. Üks lisa väga cool asi, mille avastasin, on nooleklahvidega piltide vahel navigeerimine. Kui vajutada albumivaates paremale või vasakule viitavale nooleklahvile, navigeerib lehekülg automaatselt vastavale pildile ümber. Väga cool.

Üks teine cool featuur, siiski küll kasutajale otseselt mitte nähtav, aga mõjusalt tunnetatav, on slaidivaates piltide eellaadimine, kus pildi vaatamise ajal tõmmatakse järgmine pilt juba puhvrisse ehk et aeg, mis kulub ühelt pildilt teisele üleminukuks kukub suht nulli lähedale – suure pildi tõmbamist ju enam ei toimu, pilt on selleks momendiks juba ilusti olemas. Iseenesest lihtne meetod, aga väga paljud teised pildisaidid on selle millegipärast ära unustanud.

MIS VÄGA EI MEELDI

Tegu on siiski 0.0 versiooninumbriga katseversiooniga ja seega pole kaugeltki veel täiuslik (vt. kasvõi ülevalt Flashi uploadi kohta käivat), seega on veel mõne koha pealt parandamisruumi.

Keelatud on piltide hotlinkimine (vähemalt kasutusreeglite järgi) see aga võtab ära võimaluse, kus kasutajad saaksid panna nagi kaudu pilte üles oma blogidesse (edit – tegelikult saab küll, loe altpoolt kommentaare) – hea küll otsest viidet nagile sel puhul näha pole (kui just mitte minna pildi kallale ja sellele vägivaldselt nagi logo kuhugi nurka ei joonistaks), aga inimesed vähemalt kasutaks saiti võibolla veidi rohkem ning soovitaksid ju ka oma sõpradele. Bandwidth võibolla veidi kannatab, aga renomee tõuseb.

Esimese asjana, mis juba lehel endal näkku kargas, on piltide pildiallkirjade puudumine. Või kui need isegi olemas on, siis mina tähele ei pannud. Pildil on ilusti olemas pealkiri, mis võetakse siis failinime järgi, aga pildiallkirja, mingit omanikupoolset kommentaari, pole. Kui tuua paralleele Flickriga, siis seal on lahendatud see küsimus kohe eriti uhkelt, lubades omanikul muuta antud välja InPlaceEditor-i kaudu, mis nagu nimgi ütleb laseb muuta otse sealsamas lehel.

Otsing ei tööta eriti hästi. Kui otsida näiteks kellegi täisnime järgi a la “Jaan Tamm” siis ei leia midagi. Kui aga otsida “Jaan” järgi, siis on tulemus kohe olemas. Hetkel kui kasutajaid vähe, pole veel probleemi, aga kui samamoodi peaks toimuma tuhandete kasutajatega saidil, siis saab see leidmine küll väga piinarikas tegevus olema.

Hääletamine

See, kas lubada pildile hääle andmist võib tunduda nagu rohkem rate.ee teema, aga tegelikult võiks taoline featuur olemas olla küll – mitte kasutajate omavaheliseks järjestamiseks vaid näiteks mingi konkreetse kasutaja piltide sorteerimiseks. Foto24 hääletamist näiteks lubab, kusjuures lubatud on see ka sisselogimata kasutajatele, samas kui Nagi ei lase sisselogimata kasutajatel pilte isegi kommenteerida.

Nipet-näpet probleemid

Pildi, mis kuhugi albumisse ei kuulu, lisamine siis soovitud albumisse on esimese hooga veidi arusaamatu. Flickril on selle jaoks pildi kohal nupp “Add to set” – üheselt mõistetav tegevus, Nagil aga “Albumid.” Selline pealkiri toimiks siis, kui pilt kuulub juba mitmesse albumisse, kui pilt sinna ei kuulu, siis tekitab nupp mulje nagu saaks sealtkaudu albumite vaatesse, mitte et saaks sealtkaudu pildile albumi paika panna.

Veidi eksitavad ka pealkirjad mis klikkamise peale erinevaid blokke kinni panevad ning lahti teevad. Kui ma näen poolikut pildirida ja selle kohal pealkirjana linki “Fotod (23),” siis ma eeldan, et sellele vajutades saabki nende fotode juurde, mitte et sealtkaudu saab hoopis antud blokki ära peita. Selgub, et selle asmel tuleb vajutada allpool asuvale väikesele “vaata veel…” lingile.

Pildi redigeerimine on natuke poolikult lahendatud. Pealegi, need 90 kraadise pööramise linkide asemel võiks olla vastava ikooniga pisikesed nupukesed kohe pildi kohal. Kui ma olen pildi üles laadinud ja see on pikali, siis parem oleks saada seda püsti lükata kohe sealsamas, nagu Flickriski (mitte et ma Flickrit nüüd mingiks ultimaatseks fotosaidiks peaksin, ei ei, lihtsalt mõlemad, nii Nagi kui ka Flickr on paljuski sarnased ja miks mitte siis hästi välja kukkunud asju Flickrilt rohkem üle võtta).

Tähtsusetuteks võib hetkel vist, ikkagi 0.0 seis ju, pidada probleeme näiteks piltide joondamisega ruudu sisse, kui pilt ise pole ruudukujuline. Landscape pilt joondub ruudu alumisse osasse ning portrait vasakule. Lisaks veel profiilis sünniaasta valimise kast ei peaks ehk näitama aastaarve alates eelmise sajandi algusest vaid ikkagi lõpust – praegu peab enamvähem iga kasutaja oma sünniaasta määramiseks seda riba tugevalt kerima – palju ikka Nagisse saja aastaseid kasutajaid tulla võib. Ja veel üks asi – miskipärast on nii, et kui vasakul enda pildile vajutada, suunataksegi ümber sellelesamale pildile – võiks ju minna hoopis pildi muutmise lehele.

LÕPETUSEKS

Nagi näol on tegu igatahes ülimalt tubli saavutusega ja kui lastehaigused välja saab põetud ning lehe süntaks ilusti ka valideeruma hakkab, siis oleks patt mitte välismaale laieneda. Minu arvamuse kohaselt võiks Nagi kujuneda meie regioonis pilditeenuseks number üks – eeldusel muidugi, et teenus ilusti vastavalt igale maale lokaliseeritud saab – võõramaakeelseid saite on juba praegu rohkem, kui vaja. Hetkel lööb Nagi Flickrit juba kasvõi oma kiirusega ja kui keele ka paika saab, oleks tulemus super.

Igaleühele muidugi ei pruugi Nagi stiil sobida, universaalsed asjad, mis kõigile meeldiksid kipuvad reeglina olema just need kõige kehvemad ja väga hea, et Nagi siiani päris universaalsuse teed läinud pole (aga ootame edasist, kuuldavasti tuleb varsti veel mingisuguseid lisavõimalusi). Pildisait, mis pakub ka retseptide koostamise võimalust ning veebiraadio mängimist ja laias valikus uudiseid laiast maailmast ei kesta eriti kaua. Seega, alternatiivide valik on lai, proovida tasuks kasvõi eelpool mainitud foto24.ee teenust või mingit muud, pikemalt võib erinevate alternatiivide kohta lugeda siit. Loodetavasti leiab igaüks endale oma, mina kolin hetkel igatahes Nagi peale.

Loe ka “10 küsimust Nagi looja Jüri Kaljundiga”

5 thoughts on “Fototeenus Nagi.ee kõigile proovimiseks avatud”

 1. Ei, ma pole seda ise teinud, isegi mingitpidi seotud pole. Minu meelest on lihtsalt targem head asja parem kiita, kui käituda ehteestlaslikul kombel mille järgi parim tunnustus mingile asjale on lause: “midagi halba polegi nagu öelda” 🙂

 2. Reaalne Nagi arendus käis 4 kuud, kuid sedagi muude tööde-tegemiste kõrvalt.

  Üleslaadimine: seal annab veel palju paremaks teha ja eks me seda ka teeme. Kindlasti ei ole täna tegu lõpliku lahendusega. Kasutajale, nagu me ka ise kõik oleme, mugavamaks saab asja veel palju arendada.

  Paberpiltide tellimine peaks kohe-kohe käivituma, maksad kohe (alguses küll ainult Hansapanga ja SEB kaudu), pildid saad kätte nii kiiresti, kui sulle sobiv fotofirma seda teeb.

  Piltide linkimine: võimalik, et kasutajatingimused on segased. Blogidesse linkist igatahes soovitame ja lubame igati, ainuke tingimus on, et pildil klikkimine viiks Nagi lehele. Selleks on isegi valmis kood Nagis olemas, vaata pildi suuruste lehele ja selle alaserva. Voila – pildi saabki üles panna. Või oli mõeldud midagi muud?

  Pildiallkirjad on, neid saab muuta pildi kohal redigeeri nupu alt kirjelduse väljalt. In-line editing tuleb tulevikus.

  Otsing pole lõplik, vaid arenduses.

  Hääletamist tavalisel 1-5 kujul hetkel tõesti Nagisse ei taha. Las see jääb Rate-laadsete noortesaitide pärusmaaks. Eestlased on hindamisest veidi liiga sisse võetud. Pealegi tähendab hindamine enamusel juhtudel enda ja oma tuttavate kiitmist ja teiste laitmist ning häid tulemusi see ei anna. Pigem loome varsti Flickri interestingness-laadse heade piltide soovitaja.

  Igatahes tänud kommentaaride eest, need olid asjalikud.

 3. No teinekord astun siit lehlt läbi ja vaatan mida ka kirjutatakse. Üllataski see, et enne ei ole ma sellist kiitmist näinud 🙂

Kommenteerimine on suletud.