Tuleviku desktop

youos_small.jpg

Ülevaloleval pildil on näha tuleviku arvutidesktop. Tegu pole kusjuures mitte operatsioonsüsteemiga, vaid veebilehega nimega YouOS (brauser oli screenshoti tegemisel täisekraani vaates), mis täidab praktiliselt kõik desktop-süsteemi nõudeid. Olemas on nii tekstiredaktor, brauser veebis surfamiseks, mängud (NES emulaator!), jutukaprogrammid ja muu taoline. Võimalik on tarkvara ka juurde “installida.” Ühesõnaga, 80% kasutajate vajadustest on selle süsteemiga kaetud.

Taolise lehe käivitamiseks kõlbab kui arvutis on nülitud Linux ning ainsaks programmiks modifitseeritud Firefox. Vaadates GPartEd nimelist programmi, mis on kujutab endast lightweight Linuxit koos graafilise keskkonnaga ning vaid ühte programmi partitsioonide muutmiseks – kogu selle maht on 30 megabaiti. Sama hästi võiks partitsiooniprogrammi asemel olla hoopis firefox ja võrgutugi ning olekski kõik olemas. Võibolla suudaks süsteemi suruda isegi üliodavale 32MB mälukaardile (SD 32 MB maksab umbes 60 krooni) või lisavõimaluste (brauseripluginad) jaoks 64MB mälukaardile (veidi üle saja krooni).

Vastavad seadmed on ju isegi olemas. Hiljuti oli näiteks juttu Linutop nimelsest aparaadist, mille väljatöötamises väidetavalt ka eestlased osalenud olevat. Veebipõhise operatsioonisüsteemi platvormiks sobiks see seade väga hästi ja kusjuures saaks seadet veel kõvasti väiksemaks teha sellega tootmiskulusid allapoole tuues.

Plussideks on, et kogu aeg oleks käes uusim tarkvara, midagi ise uuendada poleks tarvis, “kõvakettamaht” oleks praktiliselt piiramatu, kuna kõik asjad salvestatakse netti, kulud seadmele oleksid väikesed, sest mida lihtsam süsteem, seda raskem on midagi ära lõhkuda – 30 megasest opsüsteemis on palju kergem vigu välja rookida, kui 3 gigasest.

Võimalikud kasutajad olekski ehk avalike internetipunktide pakkujad või kodukasutajad, kes eeldavad arvutilt võimalusi veebis surfamiseks ning tekstitöötluseks – uskuge mind, nende tegevuste jaoks EI OLE tarvis gigabaite haaravat opsüsteemi ja uusimaid mänge jooksutavat riistvara. Praegused arvutivõimsused on eelkõige priiskamine – 99% ajast on protsessoritegevus alla 10%. Ja see mis on kasutuses, kulub peamiselt bloated opsüsteemi kellade ja vilede kuvamisele.

Huvitavad ajad on ees.

One thought on “Tuleviku desktop”

  1. Endale jäi ka mõningad kuud tagasi see vidin silma, täitsa asjalik tundus olevat.
    Tõdema peab seda fakti, et ei jookse too nii kiiresti, kui “päris” operatsioonisüsteemid sinu enda masinas. Normaalseks tööks on vaja väga kiirest internetiühendust.

Kommenteerimine on suletud.