Eturundus!7 tagasivaates

adhere.jpg

Täpselt nädal tagasi toimus IT-Kolledži ruumides järjekordne Altex marketingi poolt korraldatud turundusseminar Eturundus! – seekord järjekorranumbriga 7. Mis aga antud ürituse tavalisest erilisemaks tegi, oli fakt, et kõik esinejad olid alla 25 aasta vanad ehk et sõna said noored internetiettevõtjad ja ka siinkirjutajal oli oma etteaste üritusel täitsa olemas.

Mina rääkisin siis interneti startupidest ja nende loomisest Eestis. Tegu oli üldse mu esimese avaliku ülesastumisega, siiani vist kõige suuremad publikud on jäänud kooliaega, kus tuli aegajalt teha mingeid õpetajate poolt määratud teemade ettekandeid.

Kui Robin mulle millalgi juba üsna ammu helistas, see oli vist augusti lõpus või septembri alguses ja seda võimalust seminaril osalemiseks pakkus, olin ma kohe nõus. Tol hetkel jäi ainult lahtiseks, et millal üritus toimub, mina arvasin muidugi parandamatu optimistina, et kohe, tegelikkuses tuli kuu aega teadmatuses ringi käia ning kuu aega teadlikkuses – tähtaeg 2. november.

Isiklikest tähelepanekutest märgiks ära, et kas olla laval või publiku hulgas, on ikka väga tuntav vahe. Ettekannet tehes tundus näiteks iga murdosa sekundist, kus parasjagu midagi ei öelnud, tohutu pikana, lausa igavikuna – hiljem üle kuulates pause nagu ei tundunudki olevat, kõik oli normaalne, kuid ettekande tegemisest mäletan ma väga hästi jälle vastupidist, kõiki neid hirmpikki ja piinlikke (vähemalt mulle tundus nii) vaikusmomente. Samuti avastasin seda, et mul on kombeks aegajalt osasid sõnu jutust ära võtta, omast arust tundus väga selge mõte olevat, aga kui üle kuulasin, siis kõik asjad enam nii selged polnud.

Tuleb ühesõnaga veidi harjutada veel. Aga pole hullu, tundub, et suuremale osale inimestele siiski meeldis : )

Mis ettekandesse endasse puutub, siis keskendusin peamiselt põhipunktide loetlemisega, mida startupi puhul arvestada võiks. Lühidalt oli sisu järgmine:

 1. Probleem
  Alustuseks võiks olla mingi isiklik probleem mida lahendada – ja isiklik võiks see olla selle tõttu, et enda probleemist saba igaüks ise kõige paremini aru, kui nüüd juhtub, et ka teised inimesed sama mure käes kannatavad, siis ongi hitt-toode valmis.
 2. Konkurents
  Samas tasuks vaadata, et tegu poleks liiga varase tootega. Hea oleks, kui oleks mingi sarnane asi juba varasemast olemas, seega konkurentsi ei tasu karta – tuleb lihtsalt enda toode palju-palju parem teha ja lahendada paremini see enda eelpool mainitud probleem.
 3. Eeldused
  Võiks paika panna ligikaudsed eeldused, et mida oodatakse ning välja mõelda mingisugune esialgne ärimudel. Et kas siis loodetakse reklaami müügile või pakkuda tasulist sisu või tasulisi lisateenuseid lisaks tasuta asjadele jne.
 4. Kiirus
  Välja tasuks tulla võimalikult kiirelt, igasugune üleliigne analüüsimine ja testimine ja lihvimine on liiast. Kui põhifunktsioonid töötavad, siis on täiesti paras aeg välja tulla. Testida ja kõike muud seda saab siis juba jooksvalt ning seda kõike reaalse kasutajabaasiga ja mis kõige tähtsam – kasutajad juba kasutavad ning kasutajate arv kasvab (juhul muidugi kui on piisavalt hea teenus).
 5. Meeskond
  Kõige alus on siiski inimesed. Startupi jaoks on parim meeskonna suurus umbes 3 inimest, kaks on juba veidi liiga vähe ja neli veidi palju, aga üks on kindlalt vähe ja 5 kindlalt palju. Üks inimene ei jõua kõike teha ning viie puhul on raske leida ühehäälsust – demokraatia selles vormis ei tööta, kõik peab ühehäälne olema. Kui mõni meeskonnaliige enamuse häälega maha hääletatakse, siis ta suure tõenäosusega lahkub tiimist ja siis pole enam kedagi kes ta töö ära teeks.
 6. Suund
  Esialgne idee on tavaliselt alati vale ja on üsna suur tõenäosus, et kogu ettevõtte tegevussuund muutub üsna kiirelt. Seega väga kivisse raiutud plaane ei maksa teha – tuleb lihtsalt olla valmis mutusteks ja nendega kaasa minna. Eriti oluline on see just selliste startupide puhul, kes alustavad lihtsalt kasutajabaasi kasvatamisega, no et pakuvad oma tasuta teenust ja loodavad seetõttu võimalikult palju kasutajaid saada, et siis hiljem see kuidagi rahaks muuta. Google alustas otsingumootoriga, aga praegu on nad ühed maailma suurimad reklaamivahendajad. Microsoft alustas programmeerimiskeelte tootmisega, aga suureks said nad tänu operatsioonisüsteemide arendamisega.

Keda teema rohkem huvitab, see saab siit endale esitluse slaidid tõmmata, samas saab ka kõiki esitlusi otse kuulata. Minu ettekande saab otselingina tõmmata mp3 formaadis ka siit.

Kokkuvõttes ütleks niipalju, et ma olen väga rahul antud esinemisvõimalusega ja soovitan kõigile, kellele tulevikus taoline pakkumine tehtama peaks, sama moodi vooluga kaasa minna ja suure publiku ees oma süda puhtaks rääkida : )