Kuidas teha sildipilve?

Praeguseks on sildipilved juba üsna suure leviku saavutanud ning loodetavasti seletama ei pea, et millega täpselt tegu. Kes aga siiski korralikult kursis veel pole, siis see ongi sildipilv.

Käesolevas blogisissekandes soovikski siis veidi vähemalt seletada, et kuidas sarnast tulemust saada.

Üldiselt käib asi nii, et tuleb võtta soovitud list, millele sildipilve teha tahetakse, arvutada listi kõige suurema esinemiskorraga liige ning sildipilv joonistadagi kõigist sõnadest siis suhtes selle suurima esinemisega sildiga. Näiteks kui sõna “juust” on kasutuses 100 korda, “kartul” 60 korda ning “latern” 50 korda, siis suurimaks elemendiks on “juust” oma 100 esinemiskorraga ja kõik tekstide suurused arvutataksegi suhtes antud sõnaga.

Kõige lihtsam viis on kasutada protsentuaalset meetodit, mille järgi suurenevad sildid lineaarselt. Näiteks oleks mainitud “kartul” 60% “juustu” suurusest. Ehk et kui sõna “juust” fondi suurus oleks 30 pikslit, siis “kartul”-i fondi suurus oleks selle järgi round(30*(60/100))=18 px; Sõna “latern” korral oleks sama loogika järgi fondi suurus vastavalt 15 px.

Kuigi lihtne, on antud meetodil ka oma väga suur miinus. Nimelt kujuneb arusaadav sildipilv vaid väga ühtlase hajuvuse korral. Enamvähem igat suurus peaks olema ühepalju. Reeglina siiski aga ideaalset hajuvust pole, mõni silt kipub ikka teistega võrreldes ülekaalu jääma. Tulemuseks on siis pilt, kus üks silt on maksimaalse suurusega ning kõik teised on pisikesed, erinedes omavahel võibolla vaid mõne piksli võrra.

Olukorra päästab, kui viia teksti suuruse kasv lineaarselt skaalalt logaritmilisele. Logaritmilise skaala puhul on algne tõus lineaarsest tunduvalt kiirem ning mingist hetkest muutub tõus vastupidi väga aeglaseks. Tulemuseks on see, et kasv toimubki pigem seal, kus asub enamus siltidest ehk skaala alguses. Skaala lõpu poole, kus suure tõenäosusega asuvad vaid ükskiud sildid, kasvu praktiliselt pole.

Lisaks võib siltidele määrata erineva värvi, väiksemad sildid heledamad, suuremad tumedamad. Selline teguviis aitab vähemtähtsaid silte sildipilve sisse ära peita ning tähtsamaid rohkem esile tõsta.

Lisad:

sildipilv_a.jpg
Joonis 1. a) lineaarne suuruse kasv, b) logaritmiline kasv c) logaritmiline koos värvi muutusega

sildipilv_b.jpg
Joonis 2. a) lineaarne suuruse kasv, b) logaritmiline kasv c) logaritmiline koos värvi muutusega

Näide logaritmilise suuruse arvutamiseks koos värvi määramisega:
sildipilv_c.jpg

Kokkuvõtteks võib öelda, et sildipilv pole mingi imerohi, mis teeb su web 1.0 saidist paugult web 2.0 saidiks, vaid lihtsalt hea abinõu info ülevaatlikumaks esitamiseks.

3 thoughts on “Kuidas teha sildipilve?”

  1. Ma julgeks viimasele väitele (“info ülevaatlikumaks esitamiseks”) vastu vaielda. Alguses tundusid sildipilved uudne ja põnev, aga olen aasta jooksul täheldanud, et tegelikult ei pööra ma neile mingit tähelepanu ja kasutan navigerimiseks ja endale huvitava info leidmiseks muid meetodeid.

Kommenteerimine on suletud.