Miks vahetada SpeedTouch ruuteri parool?

Viimastel päevadel on mitmelt poolt käinud läbi viited ja õpetused SpeedTouch modem/ruuteri (mis tuleb kaasa Elioni DigiTV komplektiga) paroolide muutmiseks. Mul on kodus selline ruuter olemas ja võrgu nimetus ning parool ilusti muudetud. Miks aga see käik üldse vajalik on?

Selgitus on lihtne, antud ruuteri wifi WEP parool ehk siis parool, millega saab wifi võrku logida, on kergesti tuletatav ruuteri SSID nimest ehk võrgu nimetusest.

Reeglina on sellise ruuteri vaikimisi SSID väärtuseks midagi järgmist: SpeedTouchB98587. Seda on näha kui arvutis wifi ühenduste all vaadata, et mis võrgud parasjagu saadaval on. SSID viimased 6 sümbolit (näite puhul B98587) annavadki vihje, et mis võiks olla parooliks.

Nimelt kasutatavad speedtouchi ruuterid vaikimisi SSID ja parooli määramisel iseenese seeria numbrit, mis on kujul CP0615313039. Sellest stringist võetakse 40 märgi pikkune SHA1 hash ning saadud hashi viimased 6 sümbolit kasutatakse SSID jaoks ning esimesed 10 pannakse parooliks.

Iseenesest üsna lollikindel süsteem. SHA1 on ühesuunaline hash ning selle murdmine tavaarvutitega on praktiliselt võimatu. Ussiaugu aga pureb süsteemi fakt, et ruuteri seerianumber on kergelt tuletatav – neid variante on 36*36*36*52*3=7 278 336 varianti. Sellist mahtu toore jõuga läbi proovida pole aga mingi probleem. Iphone peal pythoni skriptiga läks 40 minutit, aga C kompileeritud programmiga Windowsis ainult kuskil 5 sekundit. Ühesõnaga, suhteliselt lihtne.

SpeedTouch seerianumber on kujul CP XX YY AA BB CC DD, kus CP on tekstiline märgend; XX tähistab tootmisaastat kahekohalise numbrina (05,06,07, nüüd ka 08); YY on nädala number 01..52; AA, BB ning CC on ascii koodid hex kujul alphanum massiivist ehk 0..9, A..Z (char1 = hex(ord(‘A’)); ).

Seega parooli määramiseks kõlbab järgmine algoritm:

var SSID = B98587
for i=05, 06, 07
for j=01..52
for ch1=hex(ord([0..9A..Z]))
for ch2=hex(ord([0..9A..Z]))
for ch3=hex(ord([0..9A..Z]))
hash=sha1(‘CP’+i+j+ch1+ch2+ch3)
if(hash{34-39}==SSID.lower()
pass = hash{0-9}

– Ühesõnaga moodustame kõikvõimalikud seerianumbrite kombinatsioonid, võtame nendest sha1 hashi ning juhul kui viimased 6 sümbolit kattuvad SSID väärtusega, paneme parooli väärtuseks hashi esimesed 10 sümbolit.

Kokkuvõttes on ainult üks soovitus – vahetage kiiresti oma SpeedTouch ruuteril parool ning SSID ära, kuna muidu on varsti see kellelegi teada. Ja muidugi eriti mõnus on, et ruuteri administraatori kontol puudub parool ja administreerimisliidesele aadressil 192.168.1.254 pääseb ligi ka wifi kaudu. Ei tea kunagi, millal pahalane on teie ruuteri administreerimispaneeli sisse loginud ja jälgib teie võrguliiklust!

9 thoughts on “Miks vahetada SpeedTouch ruuteri parool?”

 1. Minul sama ruuter. SSID ja parool muudetud. Aga mida ma ei ole osanud üles leida, on option “keela admin üle wifi”. Kus?

 2. Ma pole ka seda valikut leidnud 🙁 Ühel teisel kodusel ruuteril (D-Link) oli adminnipaneelis ilusti valik olemas, et kas saab ruuterile wifi kaudu ligi või mitte ja default oli, et ei saa. Aga SpeedTouchil ei ole sellist valikut veel näinud.

 3. ja kui nüüd järgi mõelda siis mida nii väga sul kaitsta on? Jaga parem oma võrguliiklust sõpradega

 4. Kõikidel sõpradel ja külalistel on mu wifi kasutajatunnused ja paroolid teada, ma selles suhtes kade pole.

  Kaitsta on seda, et kui keegi minu wifi kaudu delfisse juudid-ahju kommentaari teeb, siis jään mina süüdi. Kuigi nojah, kui võrk on lahti, saan alati öelda, et keegi teine tegi, aga kui võrk on kinni ja keegi parooli lahti häkib, siis pole mul midagi enda kaitseks öelda. Tõenäosus, et lahtise võrguga juudid-ahju kommentaare pannakse, on siiski suurem, kui kinnisega.

 5. oehh… krt, meelest on ära läinud C# progemine endal, ega sa seda programmijuppi, mis sul C keeles olemas on, jagada ei taha?

 6. heh, tegelikult ei taha, lihtsalt huvitas, unustasin mainida eelmises kommentaaris, et sorts huvitab rohkem kui kokku kompileeritud kraam 🙂

  mis seal ikka suuremahuliselt downloadida, kui enamiku aega veedan niikuinii sellest SSID-st kaugel hoopis suurema toru otsas 🙂

 7. Kui Elion alustas nende ruuterite pakkumist, siis ei läinud väga kaua, kui seadme laiali lammutasin ning sinna igasugu teisi juhtmeid külge panema sai hakatud. Seda algoritmi ei reverseengineerinud, tho. Tollal veel Googles seda infot polnud, kuid mitmes erialafoorumis küll. Ja oh seda lübu, kui terve Eesti oli minu jaoks kaetud “tasuta internetiga”. Hetkel veel töötab, kuid näiteks minu korteri ümbruses hakkavad paroolid vaikselt muutuma.

  Ei teagi… kas nutta või naerda?

Kommenteerimine on suletud.